Sık Sorulan Sorular

Meta Türk Dil Kurumuna göre "Mal, ticari mal" anlamına gelmektedir. Günümüzde daha çok eşya anlamıyla kullanılmaktadır. Meteliksiz ise yine TDK'ya göre "Parası olmadan" anlamına gelir. Metaliksiz kelimesini parasız bir şekilde eşya dönüşümünü simgelemesi için seçtik.

Metaliksiz.com platformu işletmeci Murat Alagöz ve Makine Mühendisi Berkay Yurdakul tarafından hayata geçirilmiştir.

Sahip olduğunuz ancak kullanmadığınız, işinize yaramayan bir ürünü teklif oluşturarak metaliksiz.com'da yayınlayabilirsiniz. Metaliksiz.com ürününüzü kullanılıcılarına gösterecek ve ürüne ihtiyacı olanların listesine eklemesini sağlayacaktır. Listesine ekleyen kullanıcıları size bildirecek ve sunduğu bilgileri göz önünü alarak sizden birini seçmenizi isteyecektir. Onayladığınız kişiye ürünü merkezlerimiz aracılığıyla veya elden teslim ettikten sonra ihtiyacı olmayandan ihtiyacı olana doğru bir dönüşüm tamamlanmış olacaktır. Aynı şekilde ihtiyaclarınızı satın almadan önce sitemizi ziyaret edebilir eğer ihtiyacınıza göre bir ürün bulamazsanız talep oluşturarak kullanıcılarımıza ihtiyacınızı bildirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Nasıl Çalışır? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Her ne kadar sitemizin kurulum amacı kaybolan bazı değerleri günümüz şartlarına göre bir nebze geri getirerek, gereksiz harcamaların önüne geçmek olsada sanal dünyanın olumsuz taraflarınada mağruz kalacağızdır. Bunların önüne geçmek için kullanıcı yorumları, üye puanı ve üyelerin gerçek kimliklerini onaylayabilmek adına çeşitli yöntemler geliştirdik ve geliştirmeyede devam ediyoruz.

Kullanmadığınız, işinize yaramayan bir ürün için oluşturduğunuz ilana verilen isimdir.

İhtiyacınız olan ancak teklifler arasında bulamadığınız ürün için oluşturduğunuz ilana verilen isimdir.

Sitedeki teklifleri talep etme yöntemidir. Listeye bir ürün eklediğinizde ürün sahibine ürünü listesine ekleyenler sıralanır ve birini seçerek ürünü vermesi istenir.

Üye puanı sitemizin ve kullanıcılarımızın güvenliğini sağlamak için geliştirdiğimiz bir kavramdır. Her üyenin 100 üzerinden bir değerlendirme puanı bulunmaktadır. Puanınız kullanım istatistiklerinizin site amaçlarına uygunluğuna göre sistemin otamatik olarak verdiği puanlama, etkileşimde bulunduğunuz kullanıcıların size verdiği puan ve site yöneticilerimizin argo, küfür vb. şeyler içeren yorumlarda bulunmanız gibi durumları göz önünde bulundurarak size verdiği puanların orantısal olarak bir araya gelmesiyle hesaplanır.

Üye puanı 70'in altına düşen kullanıcıların dahil edildiği gruptur. Bu durum genellikle günlük yorum sayısı, günlük olarak listeye eklediği ürün sayısı gibi oranların günlük kullanım istatistiklerinin çok dışına çıkarak kötü amaçlı olarak değerlendirilmesi üzerene oluşur. Bir hafta süreyle kısıtlanan hesap, durumun tekrarlanması halinda kara listeye alınır veya site yöneticilerinin gerekli görmesi halinde hesap askıya alınır.

Üye puanı 50'in altına düşen kullanıcıların dahil edildiği gruptur. Kara listedeki kullanıcılar bir ay süreyle talepte, teklifte bulunamaz veya yorum yapamazlar.

Admin, Editör, Moderatör ve Analist site yöneticileri için oluşturulmuş üyelik türleridir. Site içerisinde size yardımcı olmak, platformun sorunsuz çalışması ve geliştirilmesi için çalışan ekiptir.

Platformun daha güvenli hale gelmesi ve sorunsuz çalışması için oluşturulmuş üyelik türleridir. Yeni kullanıcılar varsayılan olarak standart üyelikle başlar. Bu telefon onayı olmayan ve yeterli teklif-talep sayısına ulaşamamış acemi kullanıcıyı temsil eder. Kaptan üyelik türü telefon numarası onaylı ve 50 teklif, 50 talebi başarıyla tamamlamış kullanıcı grubunu temsil eder. Onaylı üyelik türü ise telefon numarası onaylı ancak henüz yeterli teklif-talep sayısına ulaşmamış kullanıcı grubudur.

Metaliksiz.com benzeri diğer platformlar ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden işlemektedir. Bu amaca uygun olmayan sosyal medya platformları ürünleri doğru kişiye göstermekte sıkıntı yaşarken kişi sayısı arttıkça karmaşanında önüne geçememektedir. İnternet sitesi şeklinde oluşturulmuş diğer platformlar ise metaliksiz.com'un size sunduğu özellikleri ya tam olarak sağlayamamakta yada güncelliklerini kaybetmiş durumdadırlar.

Kuruluş amacımız doğrultusunda platform ve kullanıcı ilişkilerinin öneminin farkındayız. Bu amaçla kullanıcılarımızla bir araya gelebileceğimiz etkinliklere ve organizasyonlara katılım sağlamaya özen gösterdiğimiz gibi kendi imkanlarımız doğrultusunda da çeşitli etkinlikler yapmaktayız. Bu gibi durumlarda sosyal medya hesaplarımızı takip etmeniz iletişimimizi güclendirecektir.

Ürünlerinizi bize ulaştırdığınız takdirde yöneticilerimiz siteye ekleyecek ve ihtiyac sahiplerine ulştıracaktır.

Teklifinizi oluşturduktan sonra tekliflerim sekmesinde ürününüzü listeye ekleyenler size bildirilecektir. Bu alanda kullanıcıların daha önce aynı kategoriden ürün alıp almadığı bilgisi yine tarafımızca sağlanacaktır. Bu kullanıcıların profil yorumları, üye puanı ve teklif-talep geçmişi gibi bilgiler seçiminizde size referans olacaktır.

Metaliksiz.com tamamen gönüllülük esasına dayalı kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu durumda yeterli desteği bulmak ve devamlılığını sağlamak zor olmaktadır. Aramıza katılmanız ve platforma gönüllü olarak destek vermeniz elbette bizi mutlu edecektir.

Kitap, kıyafet, aksesuar, kırtasiye malzemeleri gibi taşıması kolay ve fazla yer kaplamayan, hafif eşyaları üzerine alıcının adı soyadı ve telefon bilgisini yazarak eşya teslimat merkezlerimize bırakabilirsiniz

Sisteme yeni girilen teklif ve talepler platform kriterlerimize uygunluk açısından denetlenmekte olup yayınlanması için yönetici onayı gerekmektedir. Bu işlem ortalama 1 ila 3 saat arasında sürmektedir

Teslimat merkezine adınıza bırakılan bir eşyayı geçerli bir kimliğinizi (nüfus cüzdanı, pasaport, öğrenci belgesi vb.) ibraz ederek teslim alabilirsiniz. Kimlik belgesi gösterilmeden teslimat yapılmamaktadır. Böylece kötü niyetli olası bir olayın ve hatalı teslimatın önlenmesi amaçlanmaktadır.