Kurallar

Metaliksiz sisteminin sorunsuz işlemesi ve devamlılığının sağlanabilmesi adına uyulması gereken bazı kurallar belirlenmiştir. Üyeliğinizle/iletilerinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız lütfen öncelikle kurallara uyup uymadığınızı kontrol ediniz.


1- Metaliksiz internet sitesi veya sosyal medya hesapları üzerinde insanları dil, din, ırk ayrımına yol açacak veya giydiğine, görünüşüne ya da konuşmasına yönelik rencide edici ifadelere yer veren yazışmalar tespit edildiği takdirde, buna sebebiyet veren ve destekleyen her türlü hesap silinecek veya engellenecektir.

2- Teklifiniz/Talebiniz asla para veya takas içermemeli, teklif/taleb kesinlikle karşılık beklemeden oluşturulmalı ve yasal olmalıdır.

3- Metaliksiz.com üzerinde kesinlikle tütün ve tütün ürünleri, uyuşturucu veya benzeri keyif verici maddeler, ilaç, gıda, besin takviyesi gibi ürünlerin paylaşılması yasaktır.

4- Tekliflerinizde;
a) Tekliflerinizi vereceğiniz üyeyi seçerken lütfen metaliksiz.com sistemi üzerinden yapılan talepleri değerlendiriniz. Size özel mesaj yoluyla yapılan talepleri dikkate almayınız ve yöneticilerimize bildiriniz.
b) Teklifinize karşılık bir talep geldiği taktirde en erken 4 saat en geç 3 gün içinde teklifinizi kapatınız. Talep olduğu halde 3 gün içinde kapatılmayan teklif sahipleri site kurallarına uymadığı gerekçesiyle puanı düşürülecek ve durumun tekrarı halinde kara listeye alınacaktır.
c) Teklifinize ait fotoğrafınız olmalıdır. Fotoğraf yüklenmeden yapılan tekliflere onay verilmeyebilir.
d) Teklifinize ait konum bilgisini doğru girmelisiniz. Çünkü konum teklifiniz için tercih sebebi veya tercih sebebi olmamasına neden olabilir. Bu soruna sebebiyet vermemek için konum bilginiz doğru olmalıdır.
e) Elbise, ayakkabı gibi giyilebilir ürünler için beden, ölçü, numara gibi gerekli bilgileri lütfen belirtiniz.
f) Elektronik eşyalar için özellikler kısaca belirtilmeli, çizik, kırık gibi kozmetik durumu hakkında bilgi verilmelidir.

5- Taleplerinizde;
a) Metaliksiz.com üzerinde günde en fazla 10 talep oluşturabilirsiniz. Bu sınırın üzerinde bir işlem yaparsanız sistem sizi şüpheli olarak yönetime bildirecek ve hesabınızı askıya alacaktır.
b) Metaliksiz.com üzerinde hergün düzenli olarak talep girilmesi, ihtiyaç karşılamaktan çok ticari işlem gibi algılanmasına yol açacak duruma gelirse yönetim hesabınızı askıya alabilir veya kara listeye düşebilirsiniz.
c) Oluşturulan talep 3 ay içinde karşılanmazsa veya talep sahibi tarafından kapatılmaz ise otamatikmen yayından kaldırılacak ancak silinmeyecektir. Üye isterse tekarar yayına alabilecektir.
d) Bir talepte birbiriyle alakalı en fazla 3 ürün isteyebilirsiniz. Örneğin bir "masa ve 6 sandalye" şeklinde bir talep "masa" ve "sandalye" olarak 2 ürün sayılacaktır. Tek bir proje için(keyfi ve lüks için olmamasına dikkat edilecektir) yapılan taleplerde bu sınır uygulanmayacaktır. Örneğin "kedi evi için: karton kutularınıza, giymediğiniz kazaklarınıza, bant ve yalıtkan malzemelerinize" şeklinde talep oluşturulabilir. Ancak talep ettiğiniz ürün birbiriyle alakasızsa veya planlanan proje belirtilmemiş, hakkında bilgi verilmemişse talebiniz yayınlanmaz.
f) Her türlü çocuk oyuncaklarınıza, bütün bilim-kurgu romanlarınıza gibi içeriği net olmayan genellenmiş talepler onaylanmayacaktır.
g) Talep ettiğiniz ürüne benzer bir fotoğraf paylaşmanız görsel algı için önemlidir.
h) Seçtiğiniz fotoğrafın üzerinde reklam içeriğiniz olmamasına, site filigranı bulunmamasına ve telif hakkı olmadığına dikkat ediniz.
i) Talep edilen eşyaların ne olduğu kesin olarak belirtilmelidir. Örneğin; "Evimde hiç bir eşyam yok herşeye talibim yerine masa, sandalye veya yatak talep ediyorum" gibi.

6- Teklife sunulmuş ürünleri talep ederken;
a) Maddi durumunuz bildirir şekilde talepte bulunamazsınız. Örneğin; alacak durumum yok, param olmadığı için alamadım vb.
b) Sağlık durumunu bildirir şekilde talepte bulunamazsınız.
c) Çok ihtiyacım var, çok çok çok ihtiyacım var, ne olur lütfen bana verin, ihtiyacı olan bir aile için talibim gibi söylemlerle yapılan talepler silinecektir.
d) Öğrenim durumu, medeni durumu, dini görüşü ve mesleği gibi konuları öne çıkartan taleplerde bulunamazsınız. Örneğin; Öğrenciyim masam yok, bekârım dolabım yok, bana verirseniz size dua ederim vb.
e) Etnik köken, din ve ırk belirterek yapılan talep yorumlarınız silinecektir. Örnek; suriyeli bir aile için talibim, sokağımıza taşınan Türkmenler için talibim vs.
f) Ajite edici söylemlerde bulunamazsınız. Örneğin; köyde yaşayan akrabam için vb.
g) Kendinizi diğer talep edenler arasında farklılık ve ya öncelik yaratacak söylemlerde bulunamazsınız. Örneğin; Kendimi şanslı hissetmiyorum, bana vereceğinizi hiç düşünmüyorum, daha önce hiç bir talebime cevap alamadım, umarım bu sefer alabileceğim inşallah vb. gibi.

7- Talebiniz karşılandığı zaman sistemden talebinii kapatmalısınız.

8- Teklifinizi bir taleb edene ulaştırdığınız takdirde teklifi sistemden kapatmalısınız.

9- Kozmetik ürünlerin paylaşımında kullanılmamış ürün olmasını tercih ediyoruz. Bunun için zorlayıcı bir tavrımız olmamakla beraber ruj, rimel gibi vücuda temas eden ürünlerin sağlık açısından yaratacağı tehlikeleri bilerek DAHA DUYARLI DAVRANMAMIZ GEREKMEKTE.

10- Kültür-Sanat aktiviteleri için yapılan bilet paylaşımlarını oldukça destekliyor ve öncü olmak için varımızı yoğumuzu bu konuya koyabiliriz. Ama basılı bilet halinde gösterim öncesinden teslim edilmesi gerekmekte. Kapı önünde isim söylenerek yapılan paylaşımlar yayınlanmayacaktır. Tekliflerinize biletin fotoğrafını eklemelisiniz.

Metaliksiz.com'un amacının fabrikasyon çalışan bir sitemden çok hizmet ettiği amacın gerektirdiği gibi büyük bir aile gibi haraket edebilmek olduğunu lütfen unutmayınız. Bu yüzden tüm kurallar sistemin düzenini sağlama ve ihtiyaca yönelik bir dönüşümün gerçekleştirilebilmesiyle bu amaca ulaşmak adına çalışmak içindir. Sistemde bir güven zemininin oluşması ve adaletli bir düzenin temini için kurallara uymanın önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Saygılarımızla; Metaliksiz ekibi.