Hakkımızda

Neden metaliksiz.com?

Bundan yıllar önce pek çok şeyi komsulardan, akrabalardan isteyebiliyorduk. Belki maddi imkânlar kısıtlı her şeyi alacak paramız yoktu ama insan ilişkileri ve dostluk ön plandaydı. Zamanla ekonomik gelişmeler, küreselleşme, gelir düzeyinde artış, kapitalizm ve sanal dünyanın hızlı gelişmesiyle her gördüğümüzü ister hale geldik. Ee nede olsa artık satın alma sürecimizi hızlandıran ve kolaylaştıran çevrimiçi ödeme imkânları ve kredi kartlarımız vardı. Sonra çılgınca harcama yapan, tamamen tüketim odaklı, elindekinin kıymetini bilmeyen, kredi kartı borçları ile boğuşan bir topluma dönüştük. Oysa eskiden bir ihtiyacımız olduğunda komşumuzdan pek çok şeyi isteyebiliyorduk. Yardımlaşma ve dayanışma vardı. Hatta büyüyen çocukların kıyafetleri, eşyaları, kitapları komşu çocuğa verilir onun ihtiyacı giderilirdi. Artık müstakil evler yerine Apartmanlar ve siteler çoğaldı, komşuluk ve arkadaşlık ilişkileri azaldı. Daha çok kişi iş hayatındaydı ve günler hep bir koşuşturma içinde geçiyordu. İş yükü ve çalışma hayatının temposuna çevre ve hava kirliği eklenince insanlar daha yorgun, gergin ve mutsuz hisseder oldu. Misafirlikler azaldı. Artık sokağımızdaki hatta oturduğumuz binadaki bile pek çok kişiyi tanımıyor gördüklerimizle de bir selamdan öteye gidemiyoruz. Hafta sonları ve bayramlar bize yetmez oldu hatta bu günleri tatil planları için ayırır olduk. İşte bu yukarda saydığımız gelişmelerden pek çok kişi şikâyetçi ve dertli.

Biz de buna bir nebze olsun çözüm olmak istedik ve ihtiyaç sahibi ile bir eşya yâda hizmetini ücretsiz, gönüllü olarak vermek isteyeni kolay ve hızlı yoldan buluşturan, kar amacı gütmeyen paylaşım ekonomisi odaklı bir platform oluşturduk. Böylece sanal dünyada da olsa insanlığın, yardımlaşmanın yok olmadığını göstermek istedik.

Nedir?

Kullanmadığın, modası geçti diye düşündüğün, işine yaramayan eşyalarını evin bir köşesinde biriktirmek, atmak yâda geri dönüşüme vermek yerine, karşılık beklemeden ücretsiz olarak ihtiyacı olanlara vererek paylaşım ekonomisine ve yenilenen dönüşüme destek olabilirsin. Ayrıca Ankara'da bir ihtiyacın olduğunda satın almadan önce platformumuza ve benzer oluşumlara bakarak ücretsiz olarak bir eşya yâda hizmete sahip olman mümkün olabilir. Böylece hem tasarruf yaparak aile ekonomine katkıda bulunmuş olur tüketim toplumu yerine doğayı korumaya katkıda bulunmuş olursun. Kim bilir belki de sende ilerde bir eşyanı hiç tanımadığın birilerine paylaşıma açar ve mutluluk halkamıza dâhil olursun.

Metaliksiz.com kar amacı gütmeyen bir platform olup bu dönüşüme kolay ve hızlı bir yoldan ulaşma imkânı sağlamaktadır.


Metakilsiz Ekibiyle Tanış

Metaliksiz.com 2017 başlarında biri işletmeci diğeri makine mühendisi iki arkadaşın kullanmadıkları, evde atıl olarak duran eşyalarını başkalarıyla ücretsiz olarak paylaşma fikri ile ortaya çıkmış bir girişimcilik hikayesidir.

Ekibimize Katılmak İster misiniz?

Sende bu dönüşümün bir parçası olmak ister misin?

Ekibe Katıl